Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Pazar , Mayıs 26 2019
Ön Sayfa > ORTADOĞU > Suriye: Kuseyr’de yoğun bombardıman

Suriye: Kuseyr’de yoğun bombardıman

kuseyr - cr DWSuriye’deki savaşta stratejik bir konuma sahip bulunan Kuseyr’de, muhaliflerin elinde bulunan bölgelerin Suriye ordusu tarafından yoğun bir şekilde bombalandığı bildiriliyor.

Hem hükümet kaynakları hem de muhalifler bombardımanı doğruluyor.

Kuseyr, Humus kentiyle Lübnan sınırının arasında bulunuyor.

Muhaliflerin denetimindeki kenti geri almak için geçen Pazar günü operasyona başlayan ordunun saldırılarını bugün yoğunlaştırdığı bildiriliyor.

Muhalifler operasyonun hem havadan hem de karadan yapıldığını, Hizbullah militanları tarafından da kendilerine yönelik bombardıman gerçekleştirildiğini söylüyorlar.

Suriye devlet televizyonu ordunun kentte üç koldan yürüttüğü operasyonlarda ilerlediğini ve birçok muhalifin öldürüldüğünü bildirdi.

Şam’da bulunan gazeteci Hediye Levent, BBC Türkçe‘ye yaptığı açıklamada, Kuseyr’in önemini şöyle tanımlıyor:

“Kuseyr’in bağlı olduğu Humus, Suriye’nin her anlamda tam ortasında yer alıyor. Ülkenin bütün enerji nakil hatları buradan geçiyor ve Humus hem önemli sanayi tesislerini hem de ülkenin en önemli rafinerisini barındırıyor. Humus, diğer yandan Suriye’nin küçük bir laboratuvarı. Şehir merkezinde ve kırsalında Sünni ve Alevi Müslümanlar ile Hristiyanlar karışık bir şekilde yaşıyor. Şam-Tartus-Lazkiye, Şam-Hama-Halep-İdlip karayolu hattının ortasında yeralan Humus’u elinde tutan bir anlamda bütün Suriye’yi kontrol edebilecekti. Bu nedenle, stratejik öneme sahip olan Humus’a hem yönetim hem de muhalifler çok büyük önem verdi. Humus neyse, Humus içindeki Bab Amro da öyleydi. En yoğun çatışmaların Bab Amro’da yaşandığını hatırlayalım.”

 

Yazının ilk yayınlandığı adres: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2013/05/130525_kuseyr_bombardiman.shtml

Buna da göz atabilirsiniz

Şam’ın yorumu: Kürtlerin ABD ile ittifakı sınanıyor (1)

Türkiye günlerdir Cerablus’u, Menbiç’i konuşuyor. Sınırdan canlı yayınlar, ekranlarda uzman sıfatıyla yorumcular ve yorumlar, tahminler, …

“Mehzep savaşına karşı kanaat önderleri”

Suriye’nin kalbi sayılan Humus’ta din ve mezhep savaşını önlemek için, din adamlarından aşiret liderlerine kadar, …

Humus’ta restorasyon çalışmaları başladı

Sputnik’e konuşan Humus Müzesi Müdürü Hamiş kent içinde gerginliklerin çatışmaya dönüşmesi ile birlikte müzedeki eserleri …

Bir cevap yazın