25 Nisan 2024 - Perşembe

“Suriye içinde 6 milyon göçmen var”

Foto: AA

Foto: AA

Suriye’de iç savaş sürerken Keseb bölgesinde süren çatışmalar, bölge halkının yaşamını derinden etkiliyor. Keseb’teki olayları ve bölgedeki ‘iç göç’ olgusunu, gelişmeleri yerinden izleyen gazeteci Hediye Levent, RS FM’e anlattı.

“Ali Topuz’la Dünya Hali”ne konuk olan gazeteci Hediye Levent, Şam’da tanık olduğu gelişmeleri ve çatışmaların dinmediği Kesseb bölgesinin durumunu anlattı.

“KESSEB ÜZERİNDEKİ BASKI SURİYE’NİN GERİ KALANINA YANSIYACAK”

Suriye‘de bulunanların Keseb’te meydana gelen son gelişmeleri üç alt başlıkla değerlendirdiğini aktaran Levent, “Öncelikle Kesseb, askeri yön itibariyle Akdeniz’e açılan bir noktada yer alıyor. Dolayısıyla Keseb’i kontrol eden grup aslında sahil kentleri olan Lazkiye ve Tartus’u da baskı altına almış olacak. Bu anlamda tamamen kontrol etmesi gerekmiyor ama yine de kent üzerinde oluşturacakları baskının hem askeri, hem ekonomik, hem de psikolojik olarak Suriye’nin geri kalanına ciddi anlamda yansımaları olacak” dedi.

Keseb’de Suriye hava kuvvetlerine ait bir uçağın Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürüldüğünü anımsatan Levent, sözlerine şöyle devam etti: “Keseb’e giren silahlı grupların kendilerinin çekip Youtube gibi sosyal paylaşım sitelerine yükledikleri görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla da oldukça radikal gruplar bunlar. Aralarında Nusra cephesi de yer alıyor. Bu süreçte Nusra cephesinin de dâhil olduğu grupların kendi çektikleri videolarda Türkiye tarafından Suriye-Keseb’e girdiklerinin görünmesi de burada ciddi bir etki yarattı.”

“4 YIL ÖNCEKİ İŞVERENLER BUGÜN ŞAM’DA DİLENİYOR”

Hediye Levent, Suriye’de savaşın neredeyse 3 yıldan 4’ncü yılına girdiğini belirterek milyonlarca iç mülteciye, Keseb’deki Ermenilerin de eklendiğini söyledi. Olayın siyasi boyutlarının daha çok Türkiye basınında ve dünya basınında yer aldığını ifade eden Levent, işin mülteci boyutunun da olduğunu söyledi ve sözlerine devam etti: “Bu insanlar şu anda Lazkiye’de kiliselerde yaşıyorlar, evlerini terk ettiler ve yardımla ayakta duruyorlar. Geri dönüp dönemeyecekleri de şu an itibariyle belirsiz bir durumda. Suriye’nin dışındaki bir takım kamplar ya da diğer ülkelere giden Suriyeliler daha çok gündemde yer alıyor. Ancak ülke içinde 5-6 milyona yakın iç göçmen var şu an itibariyle. Halep dâhil olmak üzere diğer bütün kentlerden başka kentlere, güvenli saydıkları yerlere, göçüyorlar. Mesela şu anda Lazkiye’de bir milyona yakın diğer kentlerden göçen mülteciler var. Tabi bu insanların büyük bir kısmı üstlerindeki kıyafetleriyle, pijamalarıyla daha doğrusu evini terk edip başka yere göçmek zorunda kalanlar. Açıkçası son iki yıldır da Şam sokaklarında dilenen insanlara daha çok rastlıyoruz, bir kısmının hikâyesini de dinleme şansımız oluyor bazen. Bu dilenenlerin arasında, daha önce yani 3-4 yıl öncesinde 15-20 kişinin çalıştığı iş yeri sahibi olanlar var.”

Muhaliflerin Suriye Kızılay’ından gelecek olan yardımın belli bir bölgeye girmesine izin vermeyebildiğini ya da yönetimin uluslararası yardım kuruluşlarına güvenmediği için bazı yardımların bazı noktalara dağıtılması konusunda süreci uzatabildiğini ifade eden Levent, bu durumun da insani durumu giderek sıkıntılı hâle soktuğunu belirtti.

Haberin ilk yayınlandığı adres: http://www.rsfmradio.com/2014_04_14/suriye-icinde-6-milyon-gocmen-var/

Buna da göz atabilirsiniz

‘Burada ölsem bile…’

Belarus-Polonya sınırını izliyor musunuz? Aylardır iki sınır arasında sıkışıp kalan binlerce insanın hikayesi yıllardır görmeye …

Türkiye, Suriye’de ne istiyor? İdlip niye ölüm-kalım meselesi haline geldi?

Türkiye’nin Suriye politikası iyice anlaşılmaz hale geldi. Türkiye’nin Suriye’deki askeri varlığının sebebi ne?

Isınan İdlip değil Türkiye’nin Suriye politikası

İdlip ısınmaya başladı” değerlendirmelerine bağlı olarak yine, yeniden, bir kez daha İdlip’i konuşuyoruz.  İdlip’te sahada …

Bir cevap yazın