Cumartesi , Mayıs 8 2021
Ön Sayfa > Suriye > BM Şam’daki Yarmuk kampına girmek istiyor

BM Şam’daki Yarmuk kampına girmek istiyor

Yarmuk'ta 18 bin dolayında mültecinin yaşadığı tahmin ediliyor
Yarmuk’ta 18 bin dolayında mültecinin yaşadığı tahmin ediliyor

BM Güvenlik Konseyi Şam’da Filistinli mültecilerin barındığı Yarmuk kampına insani yardımların ulaştırılabilmesi çağrısında bulundu.

BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Kuruluşu’ndan (UNRWA) Chris Gunness, 18 bin mültecinin yaşadığı kamptaki koşulların insanlık dışı olduğunu söyledi.

Gunness “Yarmuk’ta yiyecek yok, su yok, ilaç çok az. İnsanlar evlerinden çıkamıyor. Sokaklarda çatışmalar sürüyor. Bombardımana girişildiği haberleri geliyor. Bu duruma bir son verilmeli ve siviller tahliye edilmeli.” dedi.

Kamptaki durum, 1 Nisan’da IŞİD’in düzenlediği saldırıdan bu yana daha da kötüleşti.

Suriye hükümetine muhalif Filistinli milisler ve Özgür Suriye Ordusu’ndan bazı militanlar IŞİD’e karşı mücadele ediyor.

15 üyeli Güvenlik Konseyi’nin dönem başkanı olan Ürdün’ün büyükelçisi Dina Kawar, Yarmuk kampındaki sivillerin korunmasını, insancıl yardımların ve tıbbi desteğin kampa ulaştırılabilmesini istedi.

Konseye bir rapor sunan UNRWA yetkililerinden Pierre Krahenbuhl, Yarmuk kampındaki durumun her zamankinden çok daha kötü olduğunu bildirdi.

150311055515_yarmouk_624x351_bbc

‘KAMPTA KALANLAR BAŞKA YERLERE NAKLEDİLMELİ’

Filistin’in BM’deki büyükelçisi Riyad Mansur da, kamptaki mültecilerin kurtarılmasının hükümetinin önceliği olduğunu söyledi ve burada kalanların Suriye’deki başka kamplara veya Suriye dışına nakledilmesi için Konsey üyelerine çağrıda bulundu.

Filistin Kurtuluş Örgütü yetkilisi Ahmed Majdalani de, kampın içine bir insani yardım koridoru açılabilmesi amacıyla Suriye hükümeti ve kamptaki Filistin gruplarıyla görüşmeler yapmak üzere bir heyetin Şam’a gittiğini açıkladı.

Gözlemciler kampta Pazar günkü şiddetli çarpışmaların dün de yer yer devam ettiğini ve Suriye’nin diğer bölgelerinde birbirlerine karşı çarpışan IŞİD ile el-Kaide bağlantılı Nusra Cephesi’nin Yarmuk’ta işbirliği yaptığını belirtiyor.

Hafta sonunda birkaç yüz kişinin kamptan kaçmayı başardığı bildirilmişti.

Yarmuk kampı 1948 Arap-İsrail savaşından kaçan Filistinliler için inşa edilmişti.

 

Haberin yayınlandığı ilk adres: BBC Türkçe

Buna da göz atabilirsiniz

Şam’ın yorumu: Kürtlerin ABD ile ittifakı sınanıyor (1)

Türkiye günlerdir Cerablus’u, Menbiç’i konuşuyor. Sınırdan canlı yayınlar, ekranlarda uzman sıfatıyla yorumcular ve yorumlar, tahminler, …

Prensese talip olup bölüm sonu canavarına kalmak…

Halep yine dünya gündeminde. Suriye’nin sanayi kenti olan Halep, ikinci başkent sayılıyordu. 2011’den günümüze Halep’ten …

Tahsin Halebi

Halep’te büyük savaş başlıyor mu?

Suriye ordusunun Halep kırsalı ile merkez arasındaki en önemli hat olan Kastello yolunu ele geçirmesinin …