Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Cuma , Aralık 13 2019
Ön Sayfa > IŞİD > Humus izlenimleri

Humus izlenimleri

01.01.2016

Suriye’nin Humus kenti şehir merkezinde en fazla yıkımın olduğu yer.

Kentin bir kısmında onbinlerce ev/işyeri tamamen harap durumda. Kentin diğer kısmı ise normal.

Binlerce insan kent içinde başka mahallelere, kent/ülke dışına göçtü. Genelde ayaklanmanın Dera’da başladığı söylenir ancak bence başlangıç Humus’du. Mezhep savaşı provası da orada yapıldı. Ülkenin tam ortasındaki kent gaz yatakları, rafinerisinin yanısıra Katar’ın gaz/petrol hatları planlarının da geçtiği yer.

Humus, her mezhep ve dini barındıran, konumu itibariyle tarih boyu defalarca benzer kaderi tekrar tekrar yaşamış bir kent. Sanırım Suriye’nin en soğuk kenti, bugün lapa lapa kar yağdı.

 

03.01.2016
Humus’un büyük kısmı ağır tahrip olmuş Eski Humus bölgesine az sayıda insan geri dönmüş. Az sayıda ev ve işyerinde de tamirat var.

Buna da göz atabilirsiniz

Şam’ın yorumu: Kürtlerin ABD ile ittifakı sınanıyor (1)

Türkiye günlerdir Cerablus’u, Menbiç’i konuşuyor. Sınırdan canlı yayınlar, ekranlarda uzman sıfatıyla yorumcular ve yorumlar, tahminler, …

Prensese talip olup bölüm sonu canavarına kalmak…

Halep yine dünya gündeminde. Suriye’nin sanayi kenti olan Halep, ikinci başkent sayılıyordu. 2011’den günümüze Halep’ten …

Tahsin Halebi

Halep’te büyük savaş başlıyor mu?

Suriye ordusunun Halep kırsalı ile merkez arasındaki en önemli hat olan Kastello yolunu ele geçirmesinin …