Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Pazar , Mart 24 2019
Ön Sayfa > ORTADOĞU > ‘Suriye bir bataklık, girmek de çıkmak da kolay değil’

‘Suriye bir bataklık, girmek de çıkmak da kolay değil’

YPG sözcüsü Redur XelilSputnik’e konuşan YPG sözcüsü Redur Xelil, IŞİD ile devam eden çatışmaları ve YPG dahil bölgedeki özerk yönetime ilişkin tartışmaları değerlendirdi. Türk ordusunun Suriye’ye müdahalesi tartışmalarına da değinen Xelil “Suriye bir bataklıktır, girmesi ve çıkması tahmin edildiği kadar kolay olmayabilir” dedi.

Suriye’nin kuzeyindeki Demokratik Özerk Yönetim ve bölgedeki YPG gibi yapılar bir süredir hem IŞİD ile çatışmalarla hem de ‘o bölgede neler oluyor?’ sorularıyla sıkça gündeme geliyor.

1016845837
Kamışlı, Suriye’yi bölecek mi birleştirecek mi? (Hediye Levent)

IŞİD ile devam eden çatışmalarla ilgili bilgi veren YPG sözcüsü Redur Xelil, IŞİD ile çatışmaların Irak sınırından Fırat nehrinin batısına ve Kobani’ye kadar uzanan yaklaşık 400 km’lik bir alana yayıldığını söyledi. Şiddetli ve stratejik çatışmalardan en büyüğünün Haseke kentinde devam ettiğini anlatan Xelil, kentin yüzde 75’inin kontrolünün YPG’de olduğunu öne sürdü.

Türkiye’nin Suriye politikasının yanlış olduğunu savunan Xelil, “Suriye’deki devrim başladığından beri Türkiye’nin devrime ve Suriye halkına karşı yürüttüğü politika çok yanlıştı” dedi.

Xelil, Türkiye-Suriye sınırında geniş bir bölgenin YPG’nin kontrolünde olduğunu hatırlatarak, “Türkiye ile iyi ilişkiler olmasını temenni ediyorduk. Bizim bulunduğumuz bölgeler Türkiye açısından en güvenli bölgeler. Bu bölgelerden Türkiye halkına tehdit olabilecek, zarar verebilecek herhangi bir eylem olmadı. Yaşanan sorunlar genel olarak sınırın Türkiye tarafından kaynaklanıyor. Göç esnasından onlarca vatandaş Türkiye tarafında öldürüldü. Aynı zamanda Türkiye tarafından Suriye’ye IŞİD’den, Nusra Cephesi’nden büyük gruplar girdi” diye konuştu.

© SPUTNİK/ HEDİYE LEVENT YPG, Suriye’nin kuzeyindeki Demokratik Özerk Yönetim’in askeri gücü ve bünyesinde Kürt, Arap, Süryani, Çeçen ve bölgedeki diğer azınlıklardan savaşçılar bulunuyor.
© SPUTNİK/ HEDİYE LEVENT
YPG, Suriye’nin kuzeyindeki Demokratik Özerk Yönetim’in askeri gücü ve bünyesinde Kürt, Arap, Süryani, Çeçen ve bölgedeki diğer azınlıklardan savaşçılar bulunuyor.

‘TÜRKİYE’NİN SINIR GÜVENLİĞİNİ KORUMAYI BAŞARAMADI’

© FOTOĞRAF: DHA Suriye sınırına duvar örülüyor
© FOTOĞRAF: DHA
Suriye sınırına duvar örülüyor

Türkiye’nin sınır güvenliğini korumayı başaramadığını öne süren Xelil, bu durumun Türkiye’yi de olumsuz etkileyebileceğini savundu. Xelil, YPG’nin Türkiye ile iyi ilişkiler temenni ettiğini, bunun da halkın ve devletin çıkarına olduğunu söyledi.

Xelil, “IŞİD (Türkiye sınırındaki bölgelerde) sınır boyunca yayıldığı zaman Türkiye’nin bu durumu kabul etmediğine dair bir tepki görmüyoruz fakat YPG’nin sınırlara yaklaşması durumunda tepki gösteriyor ve vuruyor” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN GEREKÇESİ DE ÇIKARI DA YOK’

Türkiye’nin Suriye’ye askeri müdahalesinin ve Cerablus’a girme tartışmalarının pratikte gerçekleşmesinin zor olduğunu söyleyen Xelil, “Türk ordusunun Cerablus’a girebileceğini sanmıyorum. Bunun birkaç nedeni var. Birincisi bu, Suriye’nin içişlerine müdahale olur. Türk ordusunun Cerablus’a girmesi için hiçbir geçerli gerekçesi de çıkarı da yok. İkincisi, Suriye bir bataklık. Bu bataklığa girmek ve çıkmak düşünüldüğü kadar kolay olmayacak. Girmesi halinde bunun Türkiye’nin iç kamuoyunu olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum. Bu da Türkiye Devleti’nin çıkarlarına değil” diye konuştu.

Zaman zaman Irak Kürt Yönetimi’ne bağlı Peşmerge ile YPG arasında sorunlar olduğuna dair iddiaları reddeden Xelil, “İki askeri güç olan YPG ve Peşmerge arasında bir anlaşmazlık ya da sorun yok. Irak’taki ve buradaki siyasi iradeler arasında sorunlar olabilir ancak bu sorunlar siyasi ve bizim (YPG ve Peşmerge) aramızda sorun olduğu anlamına gelmiyor” dedi.

© SPUTNİK/ HEDİYE LEVENT YPG’ye bağlı ve sadece kadınlardan oluşan YPJ içindeki kadın savaşçılar. Haseke’nin köylerindeki genç kadınların bir kısmı yaşadıkları bölgelerdeki durum tehlikeli hale geldiği için okulunu, işini bırakıp YPJ’ye katıldığını söylüyor.
© SPUTNİK/ HEDİYE LEVENT
YPG’ye bağlı ve sadece kadınlardan oluşan YPJ içindeki kadın savaşçılar. Haseke’nin köylerindeki genç kadınların bir kısmı yaşadıkları bölgelerdeki durum tehlikeli hale geldiği için okulunu, işini bırakıp YPJ’ye katıldığını söylüyor.

‘PKK İLE ÖRGÜTSEL BAĞIMIZ YOK’

Zaman zaman “PKK’nın Suriye kolu YPG” şeklinde tanımlanan YPG’nin PKK ile ilişkisine dair iddialar sıkça gündeme geliyor.

Redur Xelil, “PKK-YPG ilişkisinin Irak Kürt Yönetimi içindeki diğer siyasi oluşumlarla ilişkilerinden farklı olmadığını” savundu. Xelil, “PKK bizim için diğer Kürt partileri gibidir. Bu partilerle ilişkilerimiz ve karşılıklı alışverişimiz var. Olayların başından beri diğer partiler gibi PKK da YPG’ye destek sundu. YPG ile PKK arasında herhangi bir örgütsel bağlantı yok” dedi.

YPG’Lİ ÇEÇENLER

YPG, Suriye’nin kuzeyindeki Demokratik Özerk Yönetim’in askeri gücü. YPG içindeki savaşçıların büyük kısmının ülkedeki kriz öncesinde askerlikle ilişkisi olmayan sıradan insanlardan oluşuyor. Askeri eğitimin ardından çatışmalara katılan YPG’liler şehir merkezlerinde değil kırsallarda ya da sıcak çatışma bölgelerinde bulunuyorlar.
Redur Xelil, YPG saflarında savaşan 2.500’den fazla insanın hayatını kaybettiğini söylüyor.

Sadece kadınlardan oluşan Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) YPG’ye bağlı bir oluşum. Bunun yanısıra YPG içinde bölgedeki Arap, Süryani, Çeçen, Ezidi gibi unsurlarından şahsi katılımlar olduğu gibi her bir unsurun kendi silahlı oluşumları da YPG çatısı altında hareket ediyor.

© SPUTNİK/ HEDİYE LEVENT YPG saflarında savaşan Çeçenler gibi IŞİD'in içinde de çok sayıda etkili Çeçen militan var.
© SPUTNİK/ HEDİYE LEVENT
YPG saflarında savaşan Çeçenler gibi IŞİD’in içinde de çok sayıda etkili Çeçen militan var.

Cezire Kantonu içindeki Serekaniye/Ras El Ayn kırsalında kısa süre önce IŞİD’den geri alınan köylerde YPG çatısı altındaki Çeçenlerle karşılaşmak oldukça dikkat çekiciydi. 1800’lü yılların başlarında Suriye’ye yerleştiklerini anlatan bir Çeçen, YPG’liler ülkenin kuzeyindeki Çeçen sayısının 5-6 bin civarında olduğunu söylüyor. Yaklaşık 3 yıl önce silahlı grupların Çeçenlerin yoğun olduğu bir köye saldırmasının ardından silahlanıp YPG’ye katılmışlar.

YPG’li Çeçenlerden 27 yaşındaki Abdulhamit İsmail bölgedeki çatışmaların başından beri YPG bünyesinde olduğunu söylüyor. “Toprağımızı, namusumuzu korumak için silahlandık” diyen İsmail’in bulunduğu birlik içinde Arap aşiretlerinden gençler de var. Şaravin adlı Arap aşiretinden olduğunu söyleyen Muhammed, “Kürt kardeşlerimizle birlikte topraklarımızı, vatanımızı” koruyoruz diyor.

IŞİD’in içinde çok sayıda etkili Çeçen militan olduğunu hatırlatıp “Onlarla konuştunuz mu?” diye soruyorum. “Çatışmalar devam ederken bazen telsizden duyuyorduk konuşmalarını. Ben Çeçence konuşup, buraya niye geldiklerini sormak istedim ancak komutanlık yararsız olacağını söyledi, konuşamadım” diye cevap veriyor.

Haberin ilk yayınlandığı adres: Sputnik

Buna da göz atabilirsiniz

Prensese talip olup bölüm sonu canavarına kalmak…

Halep yine dünya gündeminde. Suriye’nin sanayi kenti olan Halep, ikinci başkent sayılıyordu. 2011’den günümüze Halep’ten …

“Mehzep savaşına karşı kanaat önderleri”

Suriye’nin kalbi sayılan Humus’ta din ve mezhep savaşını önlemek için, din adamlarından aşiret liderlerine kadar, …

Humus’ta restorasyon çalışmaları başladı

Sputnik’e konuşan Humus Müzesi Müdürü Hamiş kent içinde gerginliklerin çatışmaya dönüşmesi ile birlikte müzedeki eserleri …