Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Pazar , Mart 24 2019
Ön Sayfa > Suriye > Levent: Suriye halkı Moskova’dan umutlu

Levent: Suriye halkı Moskova’dan umutlu

DÜNYA HALİ | Ali Topuz
Konu: Suriye müzakerelerinin yeni adresi: Moskova

Suriye’de yaşayan gazeteci Hediye Levent, bölgedeki son durumu ve Moskova’da düzenlenen toplantıyı yorumladı. Levent’e göre, ülkenin geleceğine dair yeni bir vizyon sunabilecek muhalif bir yapının yükselmesi umudu taşıyan halk, bu toplantılara özel önem atfediyor.
Moskova’da Şam yönetimi ve muhalefetin katılımıyla düzenlenen ‘2. Suriye Krizi İstişare Toplantıları’nı Suriye’de yaşayan gazeteci Hediye Levent, ‘Ali Topuz ile Dünya Hali’nde anlattı.

‘MOSKOVA’DAKİ TOPLANTI YENİDEN DİZAYN SÜRECİNİN PARÇASI’

Levent, Rusya’da yapılan toplantıların Suriye’deki iç siyasi yapının yeniden dizayn sürecinin en önemli parçası olduğunu belirterek şöyle konuştu:

1014928968Moskova’da görüşen Suriyeli taraflar ortak belgede uzlaştı “Moskova toplantıları başlayana kadar bütün dünya medyası, Suriye içerisinde herhangi bir muhalefetin olmadığını savunuyordu. Onlara göre Suriye halkının bir tane temsilcisi vardı, o da ülke dışında bulunan Suriye Ulusal Koalisyonu’ydu. Bunun dışında da ülkenin geleceğine dair sözü, vizyonu ya da programı olan herhangi bir yapı, oluşum söz konusu değildi. Fakat Moskova’da başlayan görüşmeler, bunun doğru olmadığını ortaya koydu. Bu süreç dünya medyasında çok ciddiye alınmasa da Suriye içinde ciddiyetle takip ediliyor.”

‘ÜLKENİN GELECEĞİNE DAİR YENİ BİR UMUT’

Yakın zamana kadar Suriye’de tek parti sisteminin hakim olduğunu hatırlatan Levent, Suriye içerisindeki muhalif grupların kendilerini toparlayarak diğer gruplarla istişare yapma sürecinde olduğunu ifade etti. Levent’e göre, Suriye halkının bu toplantılara önem atfetmesinin sebebi, ülkenin geleceğine dair yeni bir vizyon sunabilecek bir muhalif yapının yükselmesi umudu.

‘SURİYE YÖNETİMİ MUHALEFETLE DİYALOG KURMAK ZORUNDA’
Levent, son 4 yıl içerisinde Suriye yönetiminin bakış açısının değiştiğini belirtti:

1014881323‘Moskova, Suriye için kapsayıcı çözüm arıyor’
“Esad yönetimi şu an ülke içindeki muhalefetle aynı masaya oturup konuşmak durumunda. Çünkü halkın bu yönde ciddi bir baskısı var. Ülke dışına çıkan 8 milyon insandan sürekli bahsediliyor. Fakat 17 milyon insan ülkeyi terk etmeyi reddetti. Bu insanların yönetimden beklentileri var. En önemli beklenti ise tek parti anlayışının tamamen yıkılıp, yerine yeni bir sistem kurulması.”

 

Haberin ilk yayınlandığı adres: Sputnik

Buna da göz atabilirsiniz

Şam’ın yorumu: Kürtlerin ABD ile ittifakı sınanıyor (1)

Türkiye günlerdir Cerablus’u, Menbiç’i konuşuyor. Sınırdan canlı yayınlar, ekranlarda uzman sıfatıyla yorumcular ve yorumlar, tahminler, …

Prensese talip olup bölüm sonu canavarına kalmak…

Halep yine dünya gündeminde. Suriye’nin sanayi kenti olan Halep, ikinci başkent sayılıyordu. 2011’den günümüze Halep’ten …

Tahsin Halebi

Halep’te büyük savaş başlıyor mu?

Suriye ordusunun Halep kırsalı ile merkez arasındaki en önemli hat olan Kastello yolunu ele geçirmesinin …