Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Pazar , Eylül 22 2019
Ön Sayfa > Suriye > “Suriye halkı ‘devletin yanındayız’ dedi”

“Suriye halkı ‘devletin yanındayız’ dedi”

hediye-levent

Suriye’de savaşın gölgesinde yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Şam’da takip eden gazeteci Hediye Levent, izlenimlerini RS FM’de anlattı. Esad’ın halk tarafından neden desteklendiğinin detaylarını aktaran Levent’e göre seçim devlet başkanının belirlenmesinin çok ötesinde anlamlar taşıyor…

Yüzbinlerce insanın ölümüne yol açan, milyonlarca insanı evinden eden iç savaşın sürdüğü Suriye’de halk devlet başkanlığı seçimleri için 3 Haziran’da sandık başına gitti. Kesin sonuçların henüz açıklanmadı seçimi batılı ülkeler ‘komedi ve tiyatro’ olarak nitelendirmişti.

Suriye İçişleri Bakanlığı, devlet başkanlığı seçiminde 15 milyon kişinin, 9 bin 601 merkezde ve 11 bin 776 sandıkta oy kullanacağını açıklamıştı. Seçimde Beşar Esad, işadamı Hasan Nuri ve hukukçu Mahir Haccar ile yarıştı.

“Ali Topuz ile Dünya Hali”ne konuk olan gazeteci Hediye Levent, Suriye’deki seçimleri ve başkent Şam’daki izlenimlerini RS FM mikrofonlarına anlattı.

“TARAFSIZLAR YÖNETİME DOĞRU KAYDI”

Suriye’deki cumhurbaşkanlığı seçimin devlet başkanının belirlenmesinin çok ötesinde bir takım anlamlarda barındırdığına işaret eden Hediye Levent, şunları ifade etti: “Ülkede krizin başlangıcından bu yana insanlar bir ya da birkaç kere görüş ve taraf değiştirdiler belki, tarafsız olan ciddi bir kitle vardı. Zamanla sahada El-Kaide’nin varlığının artması ya da Amerika gibi bazı ülkelerin ve çevredeki Arap ülkelerinin sürece daha fazla dahil olmasıyla birlikte bu sessiz kitlede meseleyi, krizi devlet meselesi olarak gördüğü için yönetime, yönetimin safına kaymaya başlamıştı. İşte bu atmosferin iyice kenetlendiği ya da belirginleşmeye başladığı bir dönemde gerçekleşti bu cumhurbaşkanlığı seçimleri.”

“SURİYE HALKI: DEVLETİMİZDEN YANAYIZ”

Levent, halkın seçimlere nasıl baktığını ise şöyle yorumladı: “Genel anlamda ‘biz devlet başkanının seçilmesinden çok ülkemizin, devletimizin yanındayız ve Suriye halkı olarak bu krize karşı bir görüş ortaya koyuyoruz’ şeklinde bir yorum yapmak mümkün.”

“CAN KORKUSU ALGISI ÇOK SIĞ”

Bulunduğu ülkede oy kullanamadığı için Suriye’ye gelen insanlar olduğunu belirten Levent, seçim sandıklarını dolaşırken Amerika’dan ve Avrupa ülkelerinden gelip oy kullanan insanlara da rastladıklarını ifade eden Levent, şu değerlendirmeleri yaptı. “Devlet Başkanı Beşar Esad’a yönelik desteğin giderek arttığını söyleyebiliriz. Dışarıda genelde algı şu şekilde: Beşar Esad’ı azınlıklar can korkusu nedeniyle destekliyor. Bunun çok ciddi ve sığ bir yaklaşım olduğunu söyleyebiliriz. Zaten Suriye’deki savaş 4’ncü yılına girdi ve şu ana kadar ülke içindeki dinamikler sağlam bir şekilde okunması gerekiyor. Bu noktada Beşar Esad’ın halk tarafından neden desteklendiği ya da desteğinin giderek neden arttığını da sormak gerekiyor. Beşar Esad’ı insanlar şahsı için ya da Alevi olduğu için ya da buna benzer şeyler için desteklemiyorlar. Suriye içinde bölünme, Irak senaryosu yaşanır mı korkusu söz konusu, diğer taraftan ülkede savaş 4’ncü yılına vardı.”

“MUHALİFLER GÜVEN KAYBETTİ”

Muhaliflerin cumhurbaşkanı adayı çıkaramadığına da işaret eden gazeteci Hediye Levent, “Sağlam projeksiyon bir vizyon sunamadılar. Diğer taraftan ülke içindeki silahlı muhaliflere cihatçılar oldukça hakim. Bu da insanların korkmasına neden oldu. İnsanlar yoruldu ve muhaliflerin sürekli güven kaybetmesi Esad’ın hanesine ‘güven kazanma’ şeklinde yansıdı” dedi.

“SURİYE ORDUSU AVANTAJ KAZANIYOR”

Beşar Esad yönetimimin özellikle geçtiğimiz yıl Ekim, Kasım aylarında yeni bir askeri savunma anlayışı ortaya koyduğunu anımsatan Levent, devamında yaşanan gelişmeleri şöyle anlattı: “Suriye ordusu Kalamun denilen Lübnan sınırını kontrol altına almak üzere harekete geçti. Bu da silahlı muhaliflerin özellikle Şam üzerindeki Şam, Humus, Hama hatta sahil kesimindeki kentler üzerindeki baskısını kırmasına neden oldu. Çünkü Lübnan muhaliflerin en önemli lojistik merkezlerinden biriydi. Buna paralel olarak ülke içinde muhaliflerin birbirleriyle yaşadıkları çatışmalar da etkili oldu ve Suriye ordusunun kazanımı olarak ortaya çıktı. Evet, Suriye ordusu avantaj kazanıyor. Yaklaşık bir ay önce Humus’taydım, bazı bölgelerde silahlı muhaliflerle Suriye ordusu arasında yapılan anlaşmalar aynı şekilde psikolojik zaferler olarak Suriye ordusunun hanesine yazılıyor ve halkta da genel bir rahatlama söz konusu. Başkent Şam için bile bunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz, bunu biz de hissediyoruz.”

Haberin ilk yayınlandığı adres: RS FM Radyo

Buna da göz atabilirsiniz

Şam’ın yorumu: Kürtlerin ABD ile ittifakı sınanıyor (1)

Türkiye günlerdir Cerablus’u, Menbiç’i konuşuyor. Sınırdan canlı yayınlar, ekranlarda uzman sıfatıyla yorumcular ve yorumlar, tahminler, …

“Mehzep savaşına karşı kanaat önderleri”

Suriye’nin kalbi sayılan Humus’ta din ve mezhep savaşını önlemek için, din adamlarından aşiret liderlerine kadar, …

Humus’ta restorasyon çalışmaları başladı

Sputnik’e konuşan Humus Müzesi Müdürü Hamiş kent içinde gerginliklerin çatışmaya dönüşmesi ile birlikte müzedeki eserleri …

Bir cevap yazın