Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Cuma , Aralık 13 2019
Ön Sayfa > IŞİD > Humus’ta bombalı saldırılara rağmen yeni yıl kutlamaları

Humus’ta bombalı saldırılara rağmen yeni yıl kutlamaları

Suriye’nin Humus kenti 2016 yılına kısa aralıklarla gerçekleşen 2 büyük bombalı saldırının yarattığı tedirginlik ve yoğun güvenlik önlemleri altında girdi. Kentte sokaklar sakin ancak kafe ve restoranların çoğunda müzikli yılbaşı programları düzenlendi.

Humus kenti yaklaşık 2 hafta içinde her biri 2 bombalı araçla yapılan 2 büyük saldırı ile sarsıldı. Kent merkezine baskı yapan tek yer olan Humus-Vaer’de sağlanan uzlaşının yarattığı rahatlama saldırıların ardından yerini tedirginliğe bıraktı.

Kentte, yılbaşı kutlamalarına da saldırı yapılması veya yeni saldırıların olma ihtimaline karşı alınan güvenlik önlemlerinin yoğunluğu dikkat çekiyor. Kent içindeki yolların çoğu beton bloklarla trafiğe kapatılmış durumda. Açık yollarda ise sık aralıklarla kurulan kontrol noktalarında araçların bagajları, kapıları, ağırlıkları dahil yoğun teftişler yapılıyor.

Kent içindeki eğlence programları kapalı mekanlarla sınırlı kaldı.

KUTLAMALAR KAPALI MEKANLARDA

Humus kent merkezinde reklam panolarında milli piyango 2016 reklamları, vitrin camlarında ve duvarlarda restoranların yılbaşı eğlence programlarının duyuruları dikkat çekiyor.

Kent içindeki kafe ve restoranların bir çoğunda yılbaşı için yemekli, DJ’lerin olduğu müzikli programlar yapıldı.

Kent içindeki eğlence programları kapalı mekanlarla sınırlı kaldı ancak yılbaşı kutlamaları kent içindeki programlarla sınırlı değildi. Humusluların bir kısmı kente bağlı ilçelerdeki büyük otel ve restoranlarda düzenlenen ve hazırlıkları haftalar öncesinden başlayan daha büyük kutlamalara katıldı.

SOKAKLAR TENHAYDI

Humus sokakları yılın son gününde saldırı tedirginliğine ek olarak kent dışındaki kutlamalara katılanlar, yeni yıla kent dışındaki yakınlarının yanında girmek isteyenler nedeniyle oldukça tenhaydı.

2011 öncesinde yeni yıla girilen dakikalarda havai fişekler atılırdı ancak savaşla birlikte bu kutlama yöntemi de değişti. Son 3-4 yıldır havai fişek yerine havaya ateş açılıyor. 2016 yılına girilen dakikalar da Humus’un bazı bölgelerinde havaya ateş açıldı.

PROTESTO DA VARDI

Kent içinde yılbaşı kutlamalarına tepkili olanlar da vardı. 4 gün önce bomba yüklü 2 araçla yapılan saldırıda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği bölgede küçük bir protesto gösterisi oldu.

Protestoda yılbaşı kutlamalarının yanı sıra sevinç gösterisi olarak havaya ateş açılmasına tepki gösterildi.

Haberin ilk yayınlandığı adres: Sputnik

Buna da göz atabilirsiniz

Şam’ın yorumu: Kürtlerin ABD ile ittifakı sınanıyor (1)

Türkiye günlerdir Cerablus’u, Menbiç’i konuşuyor. Sınırdan canlı yayınlar, ekranlarda uzman sıfatıyla yorumcular ve yorumlar, tahminler, …

Prensese talip olup bölüm sonu canavarına kalmak…

Halep yine dünya gündeminde. Suriye’nin sanayi kenti olan Halep, ikinci başkent sayılıyordu. 2011’den günümüze Halep’ten …

Tahsin Halebi

Halep’te büyük savaş başlıyor mu?

Suriye ordusunun Halep kırsalı ile merkez arasındaki en önemli hat olan Kastello yolunu ele geçirmesinin …